Lajit

Lajisivut löytyvät vasemmalta sivupalkista tai mobiiliversiossa sivun alareunasta. Lajisivuilta löydät linkit semifinaaleihin, finaaleihin ja tuloksiin.

Semifinaali

Kilpailijoiden ilmoittautumisaika Taitaja2018-semifinaaleihin on päättynyt.

LajiAjankohtaKilpailupaikatKoordinaattori, oppilaitosYhteystiedot
101 Autoasennus31.1-1.2.2018​Riveria, JoensuuMartti Könttä,
Riveria, Nurmes
martti.kontta@riveria.fi
050 383 8966
102 Autokorinkorjaus31.1.2018Riveria, JoensuuTommi Kaasinen,
Riveria
tommi.kaasinen@riveria.fi
050 3100 265
103 Automaalaus 1.-2.2.2018Tavastia, HämeenlinnaMarika Laine,
Tavastia
marika.laine@kktavastia.fi
050 440 0495
104 Kuljetuslogistiikka31.1.–1.2.2018Riveria, JoensuuPasi Hiltunen,
Riveria
pasi.hiltunen@riveria.fi
050 341 4312
105 Metsäkoneenkäyttö14.2.2018Riveria, Valtimo
SEDU, Ähtäri
ESEDU, Salosaari
OSAO, Taivalkoski
Ville Ovaskainen,
Riveria
ville.ovaskainen@riveria.fi
050 365 7141
201 Cad sunnittelu7.2.2018Tredu, TampereTimo Heikkilä,
Tredu
timo.heikkila@tampere.fi
040 801 2640
202 Painotekniikka29.-31.1.2018GRADIA, Jyväskylä Klaus Sjöblom,
Gradia
klaus.sjoblom@gradia.fi
040 341 5703
203 Painotuotteen suunnittelu24.1.2018GRADIA, JyväskyläVesa Iltola,
Gradia
vesa.iltola@gradia.fi
204 Tietojenkäsittely23.1.2018KPEDU, KokkolaAri Lähetkangas, KPEDUari.lahetkangas@kpedu.fi
205 Tietokoneet ja verkot1.2.2018TAI, TurkuMarianna Virtanen,
TAI
marianna.virtanen@turku.fi
044 90 73141
206 Verkkosivujen tuottaminen25.1.2018Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, HelsinkiTapio Kattainen,
Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
tapio.kattainen@businesscollege.fi
050 355 1706
301 Asiakaspalvelu ja myynti1.2.2018Espoo, Prisma Sello
Joensuu, Prisma Joensuu
Oulu, Prisma Linnanmaa
Vaasa, Prisma Vaasa
Virva Torni,
Riveria
virva.torni@riveria.fi
302 Hiusmuotoilu31.1.2018Riveria, JoensuuSari Lehti,
Riveria
sari.lehti@riveria.fi
050 466 0830
303 Kauneudenhoito 6.2.2018Riveria, Joensuu
Salpaus, Lahti
Kati Hilska,
Riveria
kati.hilska@riveria.fi
050 462 1255
304 Floristiikka31.1.2018Riveria, JoensuuHelena Jämsen,
Riveria
helena.jamsen@riveria.fi
050 3089864
305 Lähihoitaja31.1.2018Riveria, Joensuu
ESEDU, Mikkeli
Tredu, Tampere
TAI, Turku
Laura Häyhä,
Riveria
laura.hayha@riveria.fi
050 311 5759
306 Puhdistuspalvelu31.1.2018Riveria, JoensuuEveliina Nyholm,
PKKY
eveliina.nyholm@riveria.fi
050 366 0484
307 Vaatteenvalmistus7.2.2018Stadin ao, HelsinkiNoora Ihalainen,
Stadin ammattiopisto
noora.h.ihalainen@stadinao.fi
040 3362287
308 Visuaalinen myyntityö31.1.-1.2.2018Stadium Outlet, JoensuuKatri Martikainen ja Kirsi Salmelainen,
Riveria
katri.martikainen@riveria.fi
050 364 0136
kirsi.salmelainen@pkky.fi
050 577 7615
310 Yrittäjyys8.2.2018LAO, Rovaniemi
Mercuria, Vantaa
Gradia, Jyväskylä
SLK, Helsinki
Perho, Helsinki
Novida, Loimaa
Riveria, Joensuu
Practicum, Helsinki
Reima Venhe,
Riveria
reima.venhe@riveria.fi
050 362 5086
312 Matkailu1.2.2018EKAMI, Hamina
REDU, Rovaniemi
SEDU, Lapua
Anneli Sagulin,
Ekami
anneli.sagulin@ekami.fi
044 712 9267
313 Taloushallinto31.1.2018Suomen Liikemiesten kauppaoppilaitos, Helsinki
Riveria, Joensuu
Gradia, Jyväskylä
Sedu, Seinäjoki
TAI, Turku
Jorma Pyy, Suomen Liikemiesten kauppaoppilaitos
Mikko Kurunsaari, Riveria
jorma.pyy@businesscollege.fi
mikko.kurunsaari@riveria.fi
314 Turvallisuusala7.2.2018Tredu, Tampere ja PirkkalaMarika Peuraniemi,
Tredu
marika.peuraniemi@tampere.fi
050 369 9338
401 Huonekalupuuseppä31.1.2018Riveria, Joensuu
Tredu, Tampere
Omnia, Espoo
OSAO, Oulu
Toni Niemeläinen,
Riveria
toni.niemelainen@riveria.fi
050 374 1136
402 Ilmastointiasennus31.1.2018Tredu, Tampere
404 Maalaus ja tapetointi31.1. ja 1.2.2018Riveria, JoensuuMatti Suomalainen,
Riveria
matti.suomalainen@riveria.fi
050 338 8960
405 Putkiasennus6.–8.2.2018Riveria, JoensuuJorma Käyhkö,
Riveria
jorma.kayhko@riveria.fi
050 530 6295
406 Sähköasennus31.1.-1.2.2018Riveria, Joensuu, Timo Sallanne
OSAO/Lappia, Haukipudas, Seppo Kuusikko
Keuda, Järvenpää, Seppo Keskitalo
Juha Liiten,
Riveria
juha.liiten@riveria.fi
050 551 4281
407 Talonrakennus, kirvestyöt31.01.2018Riveria
Hyria
TAI, Turku
Jukka Luoto,
Riveria
jukka.luoto@riveria.fi
408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus24.1.2018SAKKY, Toivala
ESEDU, Mikkeli
Jukka Ruuskanen,
Samiedu
jukka.ruuskanen@samiedu.fi
410 Viherrakentaminen18.1.2018Omnia, EspooAri Peltola,
Riveria
ari.peltola@riveria.fi
050 577 7058
501 Kondiittori31.1.2018Riveria, JoensuuMika Kaari,
Riveria
mika.kaari@riveria.fi
050 460 4141
502 Ravintolakokki14.–15.2.2018Riveria, Joensuu
Varia, Vantaa
Jorma Puranen,
Riveria
jorma.puranen@riveria.fi
050 460 4099
503 Cateringkokki30.1. ja 31.1.2018Stadin ao, Prinsessantie, Helsinki
Sedu, Seinäjoki
Riveria, Joensuu
Vesa Työppönen,
Riveria
vesa.tyopponen@riveria.fi
050 525 8621
504 Tarjoilija31.1.2018SAMIEDU, Savonlinna
Riveria, Joensuu
Perho, Helsinki
Kari Tuomainen,
Riveria
kari.tuomainen@riveria.fi
050 311 5739
601 Automaatioasennus9.-11.1.2018Luksia, LohjaJarmo Kainumaa,
Luksia
jarmo.kainumaa@luksia.fi
050 550 2211
602 Elektroniikka30.1.2018Tredu, TampereAntti Rantaeskola, Nokia Technologies Oyantti.rantaeskola@nokia.com
603 CNC-koneistus14.2.2018kilpailijan omassa oppilaitoksessaJari Laasonen, Riveriajari.laasonen@riveria.fi
0500 679 272
605 Levy ja hitsaus6.2.2018SAKKY, Kuopio
Gradia, Jyväskylä
JEDU, Kalajoki
OSAO, Oulu
Tuomo Tikkanen,
PKKY
tuomo.tikkanen@riveria.fi
050 577 7191
606 Mekatroniikka7.-8.2.2018Optima, PietarsaariChristian Dahlin,
Optima
christian.dahlin@optimaedu.fi
044 721 5156
607 Koneenasennus ja kunnossapito1.2.2018SAKKY, KuopioHannu Huohvanainen, Riveriahannu.huohvanainen@riveria.fi
P1 Kiinteistönhoito7.2.2018Luovi, KuopioHarri Huovinen, Luoviharri.huovinen@luovi.fi,
0403193111
P2 Logistiikka24.1.2018Prisma, JoensuuRisto Vartiainen,
Luovi
risto.vartiainen@luovi.fi
040 319 3573
P3 Asiakaspalvelu ja myynti24.1.2018Prisma, JoensuuPäivi Palviainen, Luovipaivi.palviainen@luovi.fi
040 319 3377