N2 Konepajatekniikka

Lajivastaava Petteri Guttorm Tredusta ja varavastaava Lasse Hillman TAMKista.

Joukkuekilpailu, näytöslaji, kutsukilpailu, yhteistyössä 2. aste ja AMK

Taitaja2018 Tampere -tapahtuma järjestetään Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa 14.-17.5.2018

Kilpailijat

Tanja Elg (Edupoli), Marko Haapala (Edupoli), Mikael Laiti (HAMK) ja Ales Trtnik (HAMK)

Leo Fagerholm (Turun AMK), Janne Ikonen (Turun AMK), Meri Laaksonen (Turun ammatti-instituutti) ja Jesse Lundell (Turun ammatti-instituutti)

Oiva Hakkarainen (Tredu), Andrei Hiekonen (TAMK), Daniel Jalokinos (TAMK) ja Eero Kauppinen (Tredu)

Nuutti Hakkinen (Tredu), Topias Tanhua (Tredu), Ilja Tuhkanen (TAMK) ja Marko Turunen (TAMK)

Tavoite

  • Toimintamallin kehittäminen Taitaja-toiminnan hyödyntämiseksi opiskelijoiden siirtymän (AO–AMK) tukemisessa ja osaamisen tunnistamisessa
  • Kone- ja tuotantotekniikan vetovoimaisuuden parantaminen
  • Opintopolun ja sujuvan siirtymän kehittäminen
  • Kokonaan uuden lajin luominen Taitaja-kilpailuun
  • Ikäraja 32 v.
  • Näytöslajina kisoissa, kutsumenettely, ei semifinaaleja

Karkea tehtävänkuvaus

  • Yhteistyöyritykset ollut mukana tehtäväsuunnittelussa
  • Robottitarttujan suunnittelu 3D-kappaleiden siirtämiseen ja kokoonpanotaulun suunnittelu ja valmistus
  • Mallintaminen, 3D-tulostus, perinteisiä konepajatyövaiheita, robotin ohjelmointia, arviointi
  • Ennakkotehtävänä on suunnitella ja mallintaa kokonaisuus, jonka lähtötiedot ovat erilaiset, kuin lopullisen tehtävän. Ennakkotehtävän jako 6.4.2018 Tampereella klo 10.30-14.00, paikalla kaikki toimijat
Kilpailutehtävän arviointi
Taitaja 2018 konepajatekniikan lajissa max. pistemäärä on 100p. 75 pistettä on saavutettavissa Taitaja 2018 kilpailuissa, kun kilpailusuoritus on kokonaisuudessaan suoritettu nopeimmalla ajalla ja arvioinneista on tullut 100% onnistuminen. Loput 25 pistettä on mahdollista saavuttaa hyvin suoritetulla esitehtävällä.
Kilpailutehtävän pisteytys (max. 75p)
  • Tiimin kilpailutehtävän toteutuksen ja ryhmän toiminnan esittely tuomareille 10p
  • Valmistettujen kappaleiden toteutus max. 20p
    • viimeistely
    • ulkonäkö
    • mitat
    • toiminnallisuus
  • Kilpailutehtävän valmiusaste max. 25p
    • adapteri
    • tarttujat
    • kohdeasema
    • lähdeasema
  • Kilpailutehtävässä mitattavan suorituksen nopeus max. 20p
    • ajan lisäksi huomioidaan siirrettyjen kappaleiden lukumäärä
    • vähiten siirrettyjä kappaleita jäänyt joukkue on neljäs, vaikka suoritusnopeus olisi ollut nopein
    • nopein on hitaimman suorituksen tehnyt joukkue, joka ainoana on saanut kaikki kappaleet asemesta toiseen jne.
  • Lisämateriaalin mahdollinen käyttö – 5p, aina jokaisesta lisäaineesta
  • Yhteensä max. 75p
Pisteytys esitehtävästä
  • Esitehtävän täydellisestä suorituksesta 20p
  • Esitehtävän vajaasta suorituksesta max. 15p riippuen suorituksesta (adapteri 3p, tarttujat 4p, kohdeasema 4p, lähdeasema 4p ja 3D- tulostus 5p)
  • Lisätehtävästä + 5p
  • Yhteensä max. 25p
Kokonaispisteet
Esitehtävän kanssa max. 100p. Jos joukkueet päätyvät tasapisteisiin, voittaja on nopeimman suorituksen tehnyt joukkue

Lajiohjausryhmä

Petteri Guttorm Tredu
Lasse Hillman TAMK
Mika Heikkilä Tredu
Tuomas Eerola HAMK
Harri Nieminen Fastems Oy
Riku Rusanen Prenta Oy
Janne Peltonen Tasowheel Systems Oy