Tävlingsgrenar

Semifinal

Anmälningstiden till Mästare-semifinalerna är slutat.

 

GrenTidpunktTävlingsplatsSemifinal-
koordinator,
läroanstalt
Koordinatorns
telefonnummer
och e-post adress
101 Fordonsmekanik31.1-1.2.2018​Riveria, JoensuuMartti Könttä,
Riveria, Nurmes
martti.kontta@riveria.fi
050 383 8966
102 Bilskadereparation31.1.2018Riveria, JoensuuTommi Kaasinen,
Riveria
tommi.kaasinen@riveria.fi
050 3100 265
103 Billackering1.-2.2.2018Tavastia, TavastehusMarika Laine,
Tavastia
marika.laine@kktavastia.fi
050 440 0495
104 Transportlogistik31.1.–1.2.2018Riveria, JoensuuPasi Hiltunen,
Riveria
pasi.hiltunen@riveria.fi
050 341 4312
105 Användning av skogsmaskin14.2.2018Riveria, Valtimo
SEDU, Ähtäri
ESEDU, Salosaari
OSAO, Taivalkoski
Ville Ovaskainen,
Riveria
ville.ovaskainen@pkky.fi
050 365 7141
201 CAD-planering7.2.2018Tredu, TammerforsTimo Heikkilä,
Tredu
timo.heikkila@tampere.fi
040 801 2640
202 Tryckteknik29.-31.1.2018GRADIA, Jyväskylä Klaus Sjöblom,
Gradia
klaus.sjoblom@gradia.fi
040 341 5703
203 Planering av trycksaker24.1.2018GRADIA, JyväskyläVesa Iltola,
Gradia
vesa.iltola@gradia.fi
204 Databehandling23.1.2018KPEDU, KarlebyAri Lähetkangas, KPEDUari.lahetkangas@kpedu.fi
205 Datorer och nätverk1.2.2018TAI, ÅboMarianna Virtanen,
TAI
marianna.virtanen@turku.fi
044 90 73141
206 Produktion av webbsidor25.1.2018Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, HelsingforsTapio Kattainen,
Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
tapio.kattainen@businesscollege.fi
050 355 1706
301 Kundbetjäning och försäljning1.2.2018Esbo, Prisma Sello
Joensuu, Prisma Joensuu
Oulu, Prisma Linnanmaa
Vasa, Prisma Vasa
Virva Torni,
Riveria
virva.torni@riveria.fi
302 Frisering31.1.2018Riveria, JoensuuSari Lehti,
Riveria
sari.lehti@riveria.fi
050 466 0830
303 Skönhetsvård6.2.2018Riveria, Joensuu
Salpaus, Lahti
Kati Hilska,
Riveria
kati.hilska@riveria.fi
050 462 1255
304 Floristik31.1.2018Riveria, JoensuuHelena Jämsen,
Riveria
helena.jamsen@riveria.fi
050 3089864
305 Närvårdare31.1.2018Riveria, Joensuu
ESEDU, Mikkeli
Tredu, Tammerfors
TAI, Åbo
Laura Häyhä,
Riveria
laura.hayha@riveria.fi
050 311 5759
306 Rengöringsservice31.1.2018Riveria, JoensuuEveliina Nyholm,
Riveria
eveliina.nyholm@riveria.fi
050 366 0484
307 Klädsömnad7.2.2018Stadin ao, HelsingforsNoora Ihalainen,
Stadin ammattiopisto
noora.h.ihalainen@stadinao.fi
040 3362287
308 Visuellt försäljningsarbete31.1.-1.2.2018Stadium Outlet, JoensuuKatri Martikainen och Kirsi Salmelainen,
PKKY
katri.martikainen@pkky.fi
050 364 0136
kirsi.salmelainen@pkky.fi
050 577 7615
310 Företagsamhet8.2.2018LAO, Rovaniemi
Mercuria, Vanda
Gradia, Jyväskylä
SLK, Helsingfors
Perho, Helsinki
Novida, Loimaa
PKKY, Joensuu
Practicum, Helsingfors
Reima Venhe,
Riveria
reima.venhe@pkky.fi
050 362 5086
312 Turism1.2.2018EKAMI, Fredrikshamn
REDU, Rovaniemi
SEDU, Lapua
Anneli Sagulin,
Ekami
anneli.sagulin@ekami.fi
044 712 9267
313 Ekonomiförvaltning31.1.2018Suomen Liikemiesten kauppaoppilaitos, Helsingfors
PKKY, Joensuu
Gradia, Jyväskylä
Sedu, Seinäjoki
TAI, Åbo
Jorma Pyy, Suomen Liikemiesten kauppaoppilaitos
Mikko Kurunsaari, Riveria
jorma.pyy@businesscollege.fi
mikko.kurunsaari@riveria.fi
314 Säkerhetsbranschen7.2.2018Tredu, Tammerfors och PirkkalaMarika Peuraniemi,
Tredu
marika.peuraniemi@tampere.fi
050 369 9338
401 Möbelsnickare31.1.2018Riveria, Joensuu
Tredu, Tammerfors
Omnia, Esbo
OSAO, Oulu
Toni Niemeläinen,
Riveria
toni.niemelainen@riveria.fi
050 374 1136
402 Ventilationsinstallation31.1.2018Tredu, Tammerfors
404 Målning och tapetsering31.1. och 1.2.2018Riveria, JoensuuMatti Suomalainen,
Riveria
matti.suomalainen@riveria.fi
050 338 8960
405 Rörläggning6.–8.2.2018Riveria, JoensuuJorma Käyhkö,
Riveria
jorma.kayhko@riveria.fi
050 530 6295
406 Elinstallation31.1.-1.2.2018Riveria, Joensuu, Timo Sallanne
OSAO/Lappia, Haukipudas, Seppo Kuusikko
Keuda, Järvenpää, Seppo Keskitalo
Juha Liiten,
Riveria
juha.liiten@riveria.fi
050 551 4281
407 Husbyggnad, timmermansarbete31.01.2018Riveria, Joensuu
Hyria, Riihimäki
TAI, Åbo
Jukka Luoto,
Riveria
jukka.luoto@riveria.fi
408 Husbyggnad, murning och plattsättning24.1.2018SAKKY, Toivala
ESEDU, Mikkeli
Jukka Ruuskanen,
Samiedu
jukka.ruuskanen@samiedu.fi
410 Anläggning av grönområde18.1.2018Omnia, EsboAri Peltola,
Riveria
ari.peltola@riveria.fi
050 577 7058
501 Konditor31.1.2018Riveria, JoensuuMika Kaari,
Riveria
mika.kaari@riveria.fi
050 460 4141
502 Restaurangkock14.–15.2.2018Riveria, Joensuu
Varia, Vanda
Jorma Puranen,
Riveria
jorma.puranen@riveria.fi
050 460 4099
503 Cateringkock30.1. och 31.1.2018Stadin ao, Prinsessvägen, Helsingfors
Sedu, Seinäjoki
Riveria, Joensuu
Vesa Työppönen,
Riveria
vesa.tyopponen@riveria.fi
050 525 8621
504 Servitör31.1.2018SAMIEDU, Savonlinna
Riveria, Joensuu
Perho, Helsingfors
Kari Tuomainen,
Riveria
kari.tuomainen@riveria.fi
050 311 5739
601 Automationsteknik9.-11.1.2018Luksia, LojoJarmo Kainumaa,
Luksia
jarmo.kainumaa@luksia.fi
050 550 2211
602 Elektronik30.1.2018Tredu, Tampere
603 CNC-maskinbearbetning14.2.2018studerandes egna läroanstaltJari Laasonen, Riveriajari.laasonen@riveria.fi
0500 679 272
605 Plåt och svetsning6.2.2018SAKKY, Kuopio
Gradia, Jyväskylä
JEDU, Kalajoki
OSAO, Oulu
Tuomo Tikkanen,
Riveria
tuomo.tikkanen@riveria.fi
050 577 7191
606 Mekatronik7.-8.2.2018Optima, JakobstadChristian Dahlin,
Optima
christian.dahlin@optimaedu.fi
044 721 5156
607 Maskinmontering och underhåll1.2.2018SAKKY, KuopioHannu Huohvanainen, Riveriahannu.huohvanainen@riveria.fi
P1 MästarePLUS – fastighetsskötsel7.2.2018Luovi, KuopioHarri Huovinen, Luoviharri.huovinen@luovi.fi,
0403193111
P2 MästarePLUS – logistik24.1.2018Prisma, JoensuuRisto Vartiainen,
Luovi
risto.vartiainen@luovi.fi
040 319 3573
P3 MästarePLUS – kundbetjäning och försäljning24.1.2018Prisma, JoensuuPäivi Palviainen, Luovipaivi.palviainen@luovi.fi
040 319 3377